سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از بیماری های دستگاه ادراری می باشد که تقریباً سرطان شایعی در افراد سیگاری و مخصوصاً در مردان می باشد. می توان با داشتن رژیم غذایی مناسب و پرهیز از دخانیات، از بروز این بیماری پیشگیری نمود و همچنین در صورت تشخیص به موقع، بیماری قابل درمان می باشد.

حقایقی در رابطه با سرطان مثانه

 • مثانه یکی از عضو های تو خالی بدن بوده که وظیفه ذخیره ادرار از کلیه ها و دفع آن از بدن را دارد. مثانه ظاهری شبیه به یک بادکنک کوچک دارد که دیواره های ماهیچه ای آن به انقباض و انبساط آن کمک می نماید. وظیفه این عضو نگه داشتن ادرار درخود تا لحظه خروج از بدن می باشد. سرطان مثانه به معنای رشد توده های سرطانی در مثانه بوده و این نوع از سرطان در مردان نسبت به زنان شایع تر است.
 • شایع ترین علامت سرطان مثانه وجود خون در ادرار است.
 • کشیدن سیگار و کلاً مصرف دخانیات از عوامل بسیار خطر آفرین برای این نوع سرطان است. در صورت کشیدن بیش از 3 الی 4 سیگار در روز، احتمال ابتلا به سرطان مثانه افزایش می یابد.
 • سرطان مثانه به دو نوع تقسیم می شود: 1- سرطان غیر تهاجمی و سطحی 2- سرطان تهاجمی . سرطان غیر تهاجمی به روش های درمانی پاسخ بهتری نشان داده و نتایج بهبودی در اغلب موارد دیده می شود.
 • درمان اولیه برای سرطان مثانه جراحی و برداشتن تومور یا تومورهای موجود در مثانه می باشد. در این جراحی پزشک از درجه سرطان و میزان پیش رفت آن و یا گسترش آن در بدن آگاه می شود.
 • مرحله سرطان (میزان گسترس سلول های سرطانی در بدن) و درجه سرطان (سلول های سرطانی تا چه میزان غیر طبیعی و تهاجمی هستند) باید تشخیص داده شده تا دقیق ترین تشخیص انجام شود و روش درمانی مناسب انتخاب گردد.
 • با روش های شیمی درمانی و دارو درمانی می توان سرطان مثانه غیر تهاجمی را درمان کرد.
 • سرطان مثانه تهاجمی بهتر است که با روش های درمانی مکمل همراه با شیمی درمانی مداوا شود. در برخی مواقع که بیمار به درمان های مختلف جواب نمی دهد، نیاز به برداشت کلی مثانه می باشد.
 • سیستکتومی مثانه یا همان برداشت مثانه ، بهترین روش درمانی برای نوع تهاجمی این نوع سرطان است.
 • در صورت متاستاز سرطان و گسترش سلول های سرطانی به بافت های مجاور و یا وجود سلول های سرطانی در دیواره خارجی رحم، شیمی درمانی به عنوان درمان مکمل انجام می گیرد.
 • با ترک سیگار و دوری از مواد سرطان زا، می توان از شانس ابتلا به این سرطان کاست.
 • با شرکت در سمینار های پزشکی و سرطان و سلامتی، می توان اطلاعات بسیاری در رابطه با علائم، تشخیص، و درمان این سرطان کسب کرد.

سرطان مثانه

سرطان مثانه ، از انواع سرطان‌های سلول‌های پوششی می باشد که رشد سرطانی سلول ها به شکل توده های گل کلمی در دیواره مثانه ایجاد می شود. این بیماری در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع ، از خطرناک  ترین سرطان های دستگاه ادراری می باشد  و در حدود 7% از کل سرطان ها را تشکیل می دهد که می تواند با رشد زیاد به خارج از مثانه نیز سرایت نماید.

سرطان مثانه

سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه

با توجه به نوع سلول های بدخیم در سلول‌های پوشش دستگاه ادراری مثانه ، سرطان مثانه به 3 دسته تقسیم می شود :

1ـ کارسینوم سلول ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma)

این سرطان درونی ترین لایه پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه را درگیر خود می نماید که بیشترین درصد سرطان های مثانه در این سلول ها مشاهده می شوند.

2ـ کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous Cell Carcinoma)

سلول های سنگفرشی ، سلول هایی ظریف و مسطح هستند و ممکن است که سرطان مثانه در این سلول ها به علت عفونت‌ یا التهاب‌ طولانی مدت در مثانه ایجاد شود. سلول های سرطانی از این نوع شبیه به سلول های سرطان پوست هستند.

3ـ آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma)

این نوع از سرطان در سلول‌های غده‌ای (Glandular) مثانه ایجاد می شود که وظیفه این سلول های غده ای ، تولید مواد مخاطی در مثانه است.

علائم و نشانه‌های سرطان مثانه

از اولین علائم سرطان مثانه ، وجود خون در ادرار می باشد که در بعضی موارد به چشم دیده می شود و در بعضی موارد تنها با آزمایش خون قابل تشخیص خواهد بود. معمولا وجود خون در ادرار از علائم بیماری های خطر ناک می باشد که در صورت مشاهده باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. در تعدادی از بیماران وجود خون در ادرار نشانه دیگری نداشته ولی در تعداد دیگری از بیماران همراه با تکرر،‌ فوریت و سوزش ادرار می باشد. از دیگر علائم سرطان مثانه می توان به کم‌خونی به علت از دست دادن خون به صورت مزمن ، کاهش وزن قابل توجه ، دردهای استخوانی و احساس درد در پهلوها، بالای ناحیه تناسلی یا در پرینه و در هنگام ادرار اشاره کرد.

عوامل افزایش خطر سرطان مثانه

عوامل بسیار زیادی ممکن است که درایجاد سرطان مثانه دخالت داشته باشند اما از مهم ترین این عوامل تشدید کننده خطر سرطان مثانه می توان مواردی مانند مصرف دخانیات و سیگار کشیدن ، افزایش سن در آقایان ، سابقه خانوادگی ، تماس‌های شغلی با مواد شیمیایی ، عفونت‌های مزمن ادراری درمان نشده ، تروما به اپی‌تلیوم مثانه ناشی از سنگ و عفونت‌های مکرر ، استفاده بلند مدت از سوند جهت ادرار و آشامیدن آب حاوی میزان زیاد آرسنیک را بر شمرد.

سرطان مثانه

سرطان مثانه

تشخیص سرطان مثانه

برای تشخیص سرطان مثانه پزشک جراح و متخصص اورورلوژی ، آزمایش کامل ادرار را تجویز می نماید. این آزمایش شامل آنالیز ادرار و سیتولوژی ادرار است که در ادامه به توضیح درباره آن می پردازیم.

الف ـ آنالیز ادرار : در این تست ، از یک نوار ادراری که می تواند در مقابل بعضی از ویژگی های ادراری مانند وجود گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و گلوکز (قند) تغییر رنگ دهد ، استفاده شده و در زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

ب ـ سیتولوژی ادرار : در این تست آسیب شناس نمونه ادرار را در زیر میکروسکوپ جهت بررسی این  موضوع که آیا سلول غیر عادی با منشأ پوشش مثانه در آن وجود دارد یا نه ، مشاهده می کند. در صورت وجود سلول های غیر عادی آسیب شناس بررسی می نماید که آیا این سلول ها سرطانی هستند یا خیر.

پ ـ سیستوسکوپی : سیستوسکوپی یا سیستواورتروسکوپی به مشاهده درون مثانه و مجرای ادراری گفته می شود که در آن پوشش داخلی مثانه و مجرای ادراری مشاهده و بررسی می شود. این کار معمولا توسط یک اورولوژیست و در اتاق عمل انجام می شود . در صورتی که پزشک  بخواهد این کار را در مطب انجام دهد ، برای جلوگیری از ایجاد حس ناراحتی در بیمار از یک ژل بی حسی در این ناحیه استفاده می نماید.

در این روش یک لوله باریک حاوی دوربین (سیستوسکوپ) از طریق مجرای اداری وارد مثانه شده و پزشک از این طریق می تواند ، داخل مثانه و مجاری ادراری را بررسی نماید. در صورتی که پزشک متخصص بافت غیر طبیعی در این بررسی مشاهده نماید از آن نمونه برداری می نماید که این نمونه در زیر میکروسکوپ برای سرطانی بودن یا نبودن این سلول ها بررسی شود.

پیشگیری از سرطان مثانه

همیشه گفته می شود که پیشگیری بهتر از درمان است . دکتر کیوان رادخواه جراح و متخصص اورولوژی راهکار هایی را برای پیشگیری از ایجاد سرطان مثانه بیان کرده و بر این باور است که عدم مصرف دخانیات و سیگار ، عدم قرار گیری در مجاورت مواد شیمیایی ونوشیدن مایعات فراوان تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از ایجاد سرطان مثانه دارد. نوشیدن مایعات فراوان با تولید ادار زیاد باعث افزایش فعالیت مثانه در فرد شده و در صورت وجود هر نوع ماده  سرطان زا در ادرار، رقیق شده و از بدن خارج می گردد. بنابراین در این حالت مدت زمان مجاورت مواد شیمیایی با سلول های مثانه کاهش می یابد.

درمان سرطان مثانه

دکتر کیواه رادخواه امید دارد که با افزاش سطح آگاهی بیماران و پیشگیری از سرطان مثانه یا سایر بیماری ها ، این موارد در جامعه کمتر شود. ولی در صورت بروز این بیماری در افراد می توان از 4 طریق جراحی ، شیمی درمانی ، پرتو درمانی و ایمونو تراپی به درمان این بیماران پرداخت .

معمولا روشی که پزشک برای درمان سرطان مثانه انتخاب می نماید ، به مهاجم یا غیر مهاجم بودن و میزان پیشرفت سرطان مثانه بستگی دارد. برای تومورهای غیر مهاجمی که زود تشخیص داده می شوند ، پزشک این تومور را با کمک یک اشعه الکتریکی که به وسیله سیستوسکوپ وارد مثانه می نماید ، از بین می برد. یکی دیگر از روش های درمانی ، ریختن داروهای شیمی درمانی در مثانه بر روی این تومور ها می باشد .

در صورتی که تمورهای سرطان مثانه بزرگ شده و به درون عضلات دیواره مثانه راه یافته باشند ، پزشک مجبور است که برای درمان این عارضه از روش جراحی استفاده نماید که در این حالت قسمتی از مثانه یا تمام آن برداشته می شود. از دیگر روش های درمان سرطان مثانه ایمونو تراپی می باشد که در این روش سیستم دفاعی طبیعی بدن شما به سلول‌های سرطانی مثانه هجوم خواهند برد.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

 • پروتز آلت
 • درمان هیدروسل
 • درمان سرطان بیضه
 • جراحی هیدروسل

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

 • پیج اینستاگرام
 •  کانال تلگرام

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =