آیا سرطان پروستات کشنده است؟

شایع ترین سرطان در بین مردان سرطان پروستات می باشد معمولا شیوع این بیماری در مردان بالای 60 سال نیز بیشتر است که اکثر افراد کم و بیش با این بیماری درگیر بوده اند . این سرطان در اثر تاثیر هورمون مردانه تستسترون بر سلول های پروستات رخ می دهد و باعث افزایش طول عمر سلول های پروستات می شود بدین ترتیب رشد توده های سرطانی آغاز می شود .

البته مردانی که سابقه این بیماری را در خانواده خود دارند احتمال ابتلا آنان به این بیماری بیشتر است و معمولا این افراد بهتر است از سنین بالای 40 سال به بررسی و چکاپ های دوره ای بپردازند .

سرطان پروستات هم به صورت خوش خیم و هم بدخیم وجود دارد. اما سبب کاهش طول عمر در بیماران نمی گردد و به ندرت در مراحل اولیه از محدوده پروستات خارج می شود . در این موارد عمل جراحی و برداشت پروستات، درمانی قطعی محسوب می شود .

سرطان پروستات

پروستات چیست ؟

پروستات یک غده کوچک در دستگاه تناسلی مردان است که اطراف مثانه را احاطه کرده است . تمامی مردان پروستات را دارند . در واقع نقش و وظیفه پروستات بارور کردن نطفه ها است . با افزایش سن به تبع تغییراتی در بدن رخ می دهد که پروستات ها مجزا از این وضعیت نیستند و بروز این بیماری هم معمولا با افزایش سن رخ می دهد . سرطان پروستات سیر پیشرونده بسیار ضعیفی دارد و حتی اگر در بدن پخش هم شود منجر به بروز مشکلی نخواهد شد .

سرطان پروستات اولیه

سرطان پروستات در مراحل اولیه به اندازه غده پروستات است . معمولا در مراحل اولیه احتمال شانس پراکنده شدن آن در بدن بسیار کم است . لذا در صورت تشخیص به موقع درمان راحت تر انجام می گردد .

سرطان پروستات پیشرفته

سرطان در مرحله پیشرفته معمولا در بدن پراکنده شده است و دیگر اعضای بدن نظیر استخوان ها و گره های لنفاوی را درگیر می کند که در این زمان درمان کمی سخت تر خواهد بود .

علائم سرطان پروستات

هیچ علائم مشخصی در مراحل ابتدایی سرطان پروستات دیده نمی شود. زمانی که تومور در پروستات، باعث ورم غده پروستات شود و یا زمانی که بافت سرطانی به ارگان های دیگر بدن حمله می کند، علائم زیر رخ می دهد:

 • تکرر ادرار مخصوصاً در شب‌ها
 • سختی در متوقف کردن و یا شروع ادرار کردن
 • خروج ادرار با فشار کم
 • در رفتن ادرار به صورت قطره قطره در زمان خندیدن یا سرفه کردن
 • ناتوانی در ادرار کردن به صورت ایستاده
 • احساس سوزش و درد هنگام ادرار کردن و یا انزال
 • وجود خون یا لخته خون در ادرار یا مایع منی
 • اختلال در آغاز ادرار
 • درد در ناحیه لگن و پایین کمر اگر متناوب باشد
 • کاهش وزن یا کاهش اشتها به صورت ناخواسته

این نشانه ها برای بیماری سرطان نیست بلکه به خاطر انسداد مجاری، توسط رشد غده پروستات می باشد. این علائم همچنین می توانند ناشی از بزرگی غده پروستاتباشند و هیچ گونه توده سرطانی در کار نباشد یا سرطان پروستات بدخیم نباشد.

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید.

علائم سرطان پروستات پیش رفته

علائم سرطان پروستات بدخیم در مرحله پیش رفته شامل موارد زیر است:

 • احساس درد و سفتی در لگنچه، کمر، قفسه سینه، بالای ران و استخوان های آن نواحی
 • کاهش وزن و اشتها، خستگی مفرط، حالت تهوع و استفراغ
 • ورم در اندام های پایینی
 • احساس ضعف و فلج در انوام های تحتانی و همراه با یبوست

دلایل سرطان پروستات

تحقیقات هنوز دلیل اصلی سرطان پروستات را کشف نکرده اند. ولی برخی فاکتورهای خطر زا برای این بیماری وجود دارد و تحقیقاتی برای چگونگی تاثیر این فاکتور ها بر رشد سلول های سرطانی در حال انجام است. به زبان ساده سرطان پروستات به دلیل تغییر در ساختار DNA سلول های پروستات رخ می دهد. DNA یک نوع ماده شیمیایی در سلول ها می باشد که ژن های انسان را می سازد. ژن های انسان چگونگی کارکرد سلول ها را کنترل می کنند.

انسان ها معمولاً شبیه به پدر و مادرهایشان هستند بدین دلیل که آنها منبع DNA فرزند خود هستند. برخی ژن ها چگونگی رشد سلول ها، فرایند تقسیم سلولی و پایان عمر سلول ها را کنترل می کنند. نام این ژن ها ، انکوژن و سوپرسور می باشد. تغییرات DNA می توانند در طول زندگی فرد اتفاق افتاده و یا از طریق مادر یا پدر به ارث برسند.

سرطان پروستات

علت بروز سرطان پروستات

عواملی که خطر ابتلاء به این سرطان را افزایش می‌دهند سن بالا، سابقهٔ خانوادگی بیماری، و نژاد می‌باشد. حدود ۹۹ درصد موارد در افراد بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد. در صورتی که خویشاوندان درجه 1 مبتلا به این بیماری باشند، احتمال ابتلا به بیماری در آن ها به میزان زیادی می باشد تقریبا دو الی سه بار بیشتر از سایرین است .

عوامل دیگری نیز در بروز این بیماری دخیل هستند که می توان آن ها را این طور عنوان کرد، رژیم غذایی با سطوح بالای گوشت فرآوری شده، گوشت قرمز یا فراورده لبنی و یا رژیم‌های غذایی که سبزی‌های خاصی را در خود ندارند. سرطان پروستات از طریق بافت برداری تشخیص داده می‌شود. تصویربرداری پزشکی نیز ممکن است بعد از انجام شود تا مشخص شود که آیا سرطان به دیگر بخش‌های بدن سرایت کرده است یا نه.

روش های تشخیصی سرطان پروستات

مهم ترین راه تشخیص سرطان پروستات انجام آزمایش خون و بررسی PSA  خون نیز می باشد . سرطان پروستات با افزایش  PSA  و بررسی بیوپسی سوزنی پروستات از طریق رکتوم قابل تشخیص است و سرطان پروستات هیچ زمان بدون انجام این دو روش قابل تشخیص نخواهد بود .

درمان سرطان پروستات

درمان با توجه به شدت بیماری متفاوت خواهد بود . لذا برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص نحوه درمان بهتر است به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید . زمانی که بتوانیم سرطان پروستات را در زمانی که محدود به خود غده پروستات است و به جاهای دیگر سرایت نکرده باشد توسط عمل جراحی غده پروستات و غده سمینال وزیکول که در مجاورت آن هستند غددی که منی را نگه می دارند به صورت کامل خارج می کنیم و این درمان موثر باعث می شود تا کنترل بسیار مناسبی روی سرطان پروستات داشته باشیم و در خیلی از موارد منجر به درمان کامل سرطان پروستات می شود .

این درمان با درمان بزرگی خوش خیم پروستات که تنها بخش مرکزی پروستات خارج می شود و برای بهبود علائم ادراری که بزرگی خوش خیم پروستات دارند استفاده می شود کاملا متفاوت است و نباید در آن اشتباهی شود .

اما می توان گفت سرطان پروستات در مراحل اولیه با انجام یک جراحی ساده به راحتی قابل درمان است . اغلب متخصصان اورولوژی از روش های درمانی ذیل استفاده می نمایند .

 • درمان سرطان پروستات با پروستات برداری پرینه آل
 • درمان سرطان پروستات با جراحی لاپاراسکوپی
 • درمان سرطان پروستات با جراحی سرمایشی
 • درمان سرطان پروستات با پروستات برداری رتروپوبیک
 • درمان سرطان پروستات با پرتو درمانی

جراحی پروستات

درمان پروستات به راحتی قابل انجام می شود . وجود سرطان پروستات هیچ گونه خطری را برای افراد به وجود نمی اورد و قابل درمان است  . عمل سرطان پروستات براساس اندازه و میزان مشکلات بیماری متفاوت خواهد بود و معمولا به دو صورت جراحی باز و بسته قابل انجام است . عمل جراحی باز معمولا در زمانی انجام می شود که دچار بزرگی پروستات شده باشیم و جراحی بسته برای درمان پروستات کوچک است . لذا میزان شدت بیماری در نوع جراحی بسیار حائز اهمیت می باشد .

نتیجه گیری

علت اصلی بروز سرطان پروستات تشخیص داده نشده است اما می توان گفت تغذیه در بروز این بیماری تاثیر بسزایی دارد . مصرف گوشت قرمز به مقدار زیاد، لبنیات، مصرف برنج و دانه های سویا و سبزیجات می تواند موجب بروز سرطان پروستات شود . لذا جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری به نوع تغذیه خود دقت نمایید .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =