واریکوسل به واریسی شدن رگ های ناحیه تناسلی مردان گفته می شود که معمولا به دلایل مختلف و بعضا شناخته نشده به وجود می آید . گاهی اوقات می تواند این بیماری بر روی باروری آن ها تاثیر بگذارد که موجب ناباروری موقت یا دائم شود که می توان با جراحی میکروسکوپی واریکوسل به درمان آن پرداخت .

شیوع بیماری واریکوسل
شایع ترین علت ناباروری در مردان بیماری واریکوسل می باشد که حدود 70 درصد ناباروری های ثانویه مربوط به این عارضه می باشد . لازم ذکر است، 15 – 20 درصد مردان به این عارضه مبتلا هستند . تقریبا 90 درصد موارد واریکوسل در سمت چپ و بقیه موارد دو طرفه و به ندرت در سمت راست به طور تنها اتفاق می افتد .

عمل میکروسکوپیک واریکوسل
عمل میکروسکوپیک واریکوسل

واریکوسل چیست ؟
واریکوسل به معنای واریسی شدن رگ های بیضه یا گشاد شدن رگ ها واریکوسل گفته می شود . در این عارضه سبب اختلال خون در بیضه می شود بدین معنا که، جریان خون به بیضه به خوبی انجام می گردد اما برگشت خون به درستی صورت نمی گیرد .

در نتیجه نطفه های تولید می شود که شکل آن ها غیرطبیعی است، همچنین تعداد و حرکت آن ها کم است، از طرفی این عارضه می تواند باعث ناباروری در افراد شود که خوشبختانه قابل درمان است .

نشانه های واریکوسل
بیماری واریکوسل معمولا علائمی ندارد . برخی از اوقات شخص به صورت کاملا اتفاقی در اثر دیگر عوامل همچون بارداری و سربازی به پزشک مراجعه می کند که در این زمان پس از معاینه متوجه بیماری در فرد می شوند . علائم واریکوسل عبارت است از:

برآمدگی در یک طرف بیضه
تورم کیسه بیضه یا اسکروتوم
ورم یا پیچ خوردگی قابل مشاهده رگ ها در اسکروتوم که اغلب مانند کیسه ای مملوء از کرم می باشد.
درد مکرر یا درد مبهم در اسکروتوم
سن ابتلا به بیماری واریکوسل
برخی از افراد تصور می کنند این بیماری از بدو تولد به وجود می آید در صورتی که چنین نیست و بروز آن زیر ده سال به ندرت اتفاق می افتد و معمولا در سنین بلوغ ظاهر می شود و می توان گفت بیماری واریکوسل سیر پیشرونده دارد .

عوارض بیماری واریکوسل
بیماری واریکوسل منجر به بروز عوارضی نظیر : کوچک شدن بیضه، کاهش تعداد اسپرم و حرکت آن و بروز اشکال غیر طبیعی در فرد می شود .

تشخیص بیماری واریکوسل
بهترین روش تشخیص بیماری واریکوسل از طریق معاینه و انجام سونوگرافی داپلر نیز می باشد . در صورتی که هر کدام علائم این بیماری را دارید بهتر است به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید .

درمان واریکوسل
روش های مختلفی برای درمان واریکوسل وجود دارد اما باید گفت واریکوسل درمان دارویی ندارد . درمان واریکوسل با جراحی امکان پذیر است که خود این درمان روش های مختلفی را دربرمی گیرد . عمل واریکوسل یک جراحی کم درد می باشد .

آیا درمان دارویی واریکوسل موثر است ؟
هیچ درمان دارویی برای این بیماری وجود ندارد و تنها راه موثر در درمان این عارضه جراحی می باشد .

عمل واریکوسل
عمل واریکوسل به دو روش قابل انجام است که یکی میکروسرجری (میکروسکوپی) و دیگری لاپاراسکوپی می باشد . امروزه برخی از متخصصان اورولوژی عمل واریکوسل را به صورت عمل باز میکروسکوپی انجام می دهند .

در هر دو روش عمل واریکوسل متخصص اورولوژی با چشم مصلح به درمان این عارضه می پردازد . هدف از عمل واریکوسل جدا نمودن رگ های گشاد شده یا خراب بیضه و قطع نمودن آن هاست . در این عمل با رگ های سالم جراح کاری نخواهد داشت و همین سبب می شود تا بیضه آب نیاورد و سبب آسیب بیضه و کوچک شدن آن نمی شود .

روش های عمل جراحی واریکوسل
روش جراحی سنتی
روش جراحی سنتی معمولا به دلیل شکاف در قسمت پایین شکم و بستن ورید ها عوارض بیشتری را در پی خواهد داشت به همین منظور امروزه از این روش جراحی کمتر استفاده می شود .

عمل میکروسکوپیک واریکوسل
یکی از بهترین و دقیق ترین روش جراحی عمل میکروسکوپیک واریکوسل است که به کمک میکروسکوپ انجام می شود . در این روش متخصص اورولوژی به کمک یک میکروسکوپ که قابلیت چندین برابر بزرگ نمایی دارد، به درمان عروق واریسی شده می پردازد . معمولا عوارض این روش جراحی به نسبت دیگر روش ها کمتر بوده و میزان عود بسیار کمی خواهد داشت .

روش جراحی با لاپاراسکوپی
در این روش جراحی با ایجاد سه سوراخ کوچک به درمان بیماری می پردازد و معمولا میزان عود آن بسیار پایین است .

عمل میکروسکوپیک واریکوسل چگونه انجام می شود ؟
در روش عمل میکروسکوپیک واریکوسل معمولا با یک برش بسیار کوچک به عمل می پردازیم . در این روش رگ های گشاده شده را جدا نموده سپس اقدام به قطع کردن آن می پردازیم و این امر سبب می شود تا رگ های سالم به جریان افتد و تعداد، شکل و حرکت اسپرم بهبود یابد .

جهت ارزیابی و اطلاع از سیر بهبود بیماری فرد باید یک آزمایش اسپرم را انجام دهد که این آزمایش در سه مرحله انجام می گردد . ابتدا سه ماه بعد از عمل، شش و یک سال بعد این آزمایش تکرار می شود تا پیگیری های لازم جهت بهبود فرد حاصل شود .

حداکثر زمانی که متخصص اورولوژی انتظار دارد تا بهبود کامل صورت گیرد یک سال پس از عمل واریکوسل می باشد و معمولا بین 50 تا 60 درصد افرادی که عمل واریکوسل را انجام می دهند بهبود کامل دارند و در آن چند درصد باقی مانده که بهبودی کامل را نداریم حداقل فایده این عمل این است که روند بدتر شدن این عارضه در آن ها متوقف می شود و تحت عوارض واریکوسل قرار نمی گیرند .

مزیت جراحی میکروسکوپیک واریکوسل
در روش جراحی میکروسکوپیک واریکوسل نیازی به بیهوشی عمومی نخواهد بود و جراحی از طریق بی حسی موضعی قابل انجام است . این جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و مدت زمان جراحی معمولا حدود یک ساعت است .

لازم ذکر است این عمل جراحی به صورت سرپایی قابل انجام است و نیاز به بستری در بیمارستان نیست و فرد همان روز پس از عمل واریکوسل قادر به راه رفتن می باشد و دوره نقاهت این عمل بسیار کوتاه بوده و حداکثر پس از یک هفته می توانید فعالیت های روزانه خود بازگردید .

نتیجه گیری
بیماری واریکوسل شیوع بالایی دارد، در صورت داشتن هر گونه علائم بهتر است سریعا به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید تا از بروز عوارض واریکوسل پیشگیری نمایید . جهت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر رادخواه مراجعه نمائید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =