عوارض کبد چرب

عوارض کبد چرب چیست؟ این بیماری به چه صورت است؟ در ابتدا باید به تعریف کارکرد کبد بپردازیم. کبد بزرگترین ارگان بدن می باشد که به هضم غذا، نگهداری انرژی و از بین بردن سموم بدن کمک می کند. بیماری کبد چرب به  وضعیتی گفته می شود که در آن چربی ها در کبد اجتماع می یابند. دو نوع کبد چرب وجود دارد:

عوارض کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب غیر الکلی به دلیل مصرف بی رویه الکل نمی باشد و دو نوع از این بیماری وجود دارد:

 • تجمع چربی در کبد که یا باعث تورم نمی شود و یا تورم خیلی خفیفی را سبب می شود. در این وضعیت آسیب خاصی به کبد وارد نمی شود.
 • کبد چرب غیر الکلی استئوهپاتیت نوع دیگری از وضعیت این بیماری است که موجب تورم کبد و آسیب به سلول های کبدی می شود. تورم کبد و آسیب به سلول های کبدی می تواند باعث فیبروز یا اسکار کبد شود. این نوع از بیماری کبد چرب می تواند منجر به سیروز کبدی و سرطان کبد شود.

عوارض کبد چرب الکلی

کبد چرب الکلی به دلیل مصرف زیاد الکل می باشد. کبد قادر به هضم مقدار زیادی از الکل مصرفی می باشد. ولی فرایند هضم الکل می تواند منجر به تولید مواد مضری در بدن شود. این مواد مضر منجر به آسیب به بافت کبدی می شود و در نتیجه باعث تورم کبد می شود. به این ترتیب سیستم دفاعی طبیعی بدن را تحت الشعاع قرار می دهد. با مصرف هر چه بیشتر الکل، آسیب به کبد شدید تر می شود. کبد چرب الکلی در حقیقت مراحل ابتدایی بیماری های کبد مرتبط با الکل می باشد. مرحله بعدی کبد چرب الکلی هپاتیت و سیروز است.

عوارض کبد چرب

عوارض کبد چرب

چه افرادی بیشتر در معرض این بیماری هستند؟

محققان علت کبد چرب غیر الکلی را نمی دانند ولی بر این باروند که این بیماری در افراد زیر بیشتر بروز می کند:

 • ابتلا به دیابت نوع دو یا پیش دیابتی
 • چاقی و اضافه وزن
 • میانسالی
 • وجود چربی بالا در خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید
 • فشار خون بالا
 • مصرف برخی داروها مانند کورتیکواستروئید و برخی داروهای درمانی برای سرطان
 • ابتلا به برخی بیماری های متابولیسمی مانند سندرم متابولیک
 • کاهش وزن سریع و ناگهانی
 • ابتلا به برخی عفونت ها مانند هپاتیت c
 • در معرض برخی سموم قرار گرفتن

کبد چرب غیر الکلی ۲۵ درصد از مردم جهان را درگیر کرده است. با توجع به رشد افراد مبتلا به چاقی ، دیابت نوع دو و کلسترول بالا در آمریکا، نرخ مبتلایان به کبد چرب غیر الکلی هم در حال افزایش است. کبد چرب غیر الکلی شایع ترین بیماری مزمن کبدی است.

دکتر هومن هوشنگی متخصص گوارش و فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی معده و کولونوسکوپی با روش های نوینی به درمان بیماری های مختلف گوارشی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۸۴۵۳ و ۰۲۱۸۸۳۳۶۱۰۰ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

کبد چرب الکلی تنها در افرادی که به الکل اعتیاد دارند دیده می شود. مخصوصاً در افرادی که برای مدت زمان طولانی الکل مصرف می کنند. خطر کبد چرب الکلی در زنان و افراد چاق یا افرادی که به برخی بیماری های ژنتیکی مبتلا هستند بیشتر است.

کلام آخر

به این نتیجه می رسیم که کبد چرب به هرنوعی که باشد عوارض خاص خودش را دارد. به گفته بهترین متخصص گوارش در تهران این بیماری در برخی موارد در صورت پیشرفت بیماری می تواند منجر به مرگ فرد شود. بنابراین اقدام مناسب برای درمان ضرورت بالایی دارد.

 متخصص گوارش در امیر آباد


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 10 =